Ağız ve Diş Sağlığının Önemi

Sindirim sisteminin başladığı nokta konumunda bulunan ağız sağlığı kritik bir öneme sahiptir. Ağız ve diş sağlığının devamlılığının sağlanması adına günlük temizlik ve bakımlara çok dikkat edilmelidir. Ağız ve diş sorunları ülkemizde ve tüm dünyada önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Ağız sağlığı ile ilgili problem yaşayan bireylerin çoğu zaman bu konuda ihmalkar davranarak diş hekimi kontrollerine gitmediği gözlenmekte. Vücudu doğrudan tehdit etmeyen bir sağlık sorunu olarak görülmesi nedeniyle gereken özen gösterilmemekte. Ülkemizde de önemli sorunlar arasında yer alan ağız ve diş sağlığı sorunlarının Sağlık Bakanlığı verilerinden elde edilen bilgilere göre ülke nüfusunun %96 gibi ciddi bir bölümünü tehdit ettiğini görüyoruz. Ağız ve diş sorunları oranları araştırıldığında %85 gibi yüksek oranlarla karşılaşıyoruz. Bu duruma neden olan faktörler arasında diş sağlığı konusunda insanların yeterince bilinçlendirilmediği sonucuna ulaşıyoruz.

Diş Etleri Sağlığı Nasıl Belli Olur?

Ağızda kötü bir koku bulunuyor ve diş etleri olması gereken renk düzeylerinde değilse yüksek ihtimalle diş etlerinde problem bulunmaktadır. Kırmızı, şiş ve hassaslaşmış dişler diş eti problemlerinin en önemli göstergeleri. Dişlerde sebebi bilinmeyen sallanmalar, eski protezlerin kullanılamayacak hale gelmesi, ısırma aşamasında dişlerin yer değiştirmesi gibi problemler doğrudan diş eti problemlerini işaret ediyor. Bir takım belirtilerle kendini belli eden rahatsızlıkların yanında bir de hiç belirtiye neden olmayan kişinin haberinin olmadığı diş eti hastalıkları da bulunuyor. Düzenli aralıklarla gidilecek diş hekimliği kliniklerinde olası sorunlar tespit edilerek çözüme kavuşturulacaktır. Bu bakımdan düzenli hekim kontrolü çok önemli. Sağlıklı bir etinin gül kurusu renge sahip olacağı, kanama yapmayacağı, yüzeylerinin pürtüklü bir yapıda olacağı unutulmamalıdır. Bu kriterleri kıyaslayarak diş etlerinizin sağlıklı olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Hekim kontrollerine düzenli olarak gitseniz dahi ara sıra bu tür farklılıkları gözlemlemeniz gerekecektir. Erken fark edilen sorunların çözümü daha rahat ve kolay olduğundan oldukça önemli bir kriterden bahsetmekteyiz.

Ağız ve Diş Sağlığının Genel Vücut Sağlığı İle İlişkisi

Ağızda, dişlerde ve diş etlerinde görülecek rahatsızlıklar sadece bu bölgeyi değil tüm vücudu etkilemektedir. En belirgin rahatsızlıklardan bir tanesi ağız kokusudur. Diş eti hastalıkları, diş çürüğü, solunum ve sindirim sistemi problemlerinden kaynaklanan ağız kokusu sosyal açıdan kişiyi etkileyerek psikolojik sağlığını tehlikeye atar. Ağız bölgesinde kaybedilen sağlık faktörünün bölgesel ve bedensel anlamda pek çok hastalığa neden olduğu söylenebilir. Dişte ortaya çıkacak bir çürük problemi kan yoluyla tüm vücuda yayılarak çeşitli hastalıkları tetikleyebilir. Genel vücut sağlığının sağlanması adına gerekli bölümlerden biri olması nedeniyle ağız ve diş sağlığı her zaman için muhafaza edilmelidir. Gerekli bakım ve temizlik işlemleri düzenli olarak gerçekleştirilmeli. 6 ayda bir uzman diş hekimlerine kontrollere gidilmelidir. Olası sorunlarda anında müdahale edileceğinden gerek vücut sağlığı gerekse ağız sağlığı korunmuş olacaktır.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI