Ağız ve Diş Bakım Ürünlerini Seçerken Dikkat Edilecekler

Ağız ve diş bakım ürünü denince akla pek çok ürün gelmektedir. Bunlar; diş fırçaları, diş macunları, diş ipleri ve gargara ürünleridir. Kişisel ihtiyaçlara göre çeşitli türleri bulunan bu ürünleri temin ederken pek çok kritere dikkat etmek gerekir. Çocuklar için temin edilecek diş fırçalarının nitelikleri farklı olurken yetişkin bir bireyin kullanacağı diş fırçası da farklı olacaktır.

Ağız ve Diş Bakım Ürünlerini Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Kalite:

Ağız ve diş gibi hassas bölümlerle temas edecek olan ürünlerde her şeyden evvel kalite aranmalıdır. Bilindik, kendini kanıtlamış markaların ürünleri tercih edilmeli her markanın ürünü temin edilmemelidir.

Uygun Fırça Seçimi

Yetişkin bir birey ile çocukların kullanacağı fırçalar farklı olacaktır. Bu bakımdan fırça seçimi aşamasında hangi yaş kitlesine hitap edildiğini belirlemek çok önemlidir. Yetişkin bireyler daha sert daha büyük fırçalar kullanırken çocuklar için uygun olan türler yumuşak ve küçük fırçalardır. Çocukların ağızlarının yetişkin bireylere göre hassas ve narin olması bu konuda hassasiyet gerektirmekte.

Diş Hekimi Tavsiyeleri:

Ağız problemleri arasında sıkça yaşadığınız problemler olması halinde diş hekimine giderek günlük yaşamda kullanılabilecek ağız bakım ürünü önermesini isteyebilirsiniz. Küçük bir muayenenin ardından sorunun kaynağı ortaya konup gerekli ilaç önerisi yapılacaktır.

Diş Macunu Seçimi

Diş fırçasında olduğu gibi yetişkin bireylerin kullanacağı diş macununun çocuklarınkinden farklı olması gerektiği söylenebilir. Çocuklar diş fırçalama esnasında diş macununu yutabilirler. Yetişkinlerin kullandığı macunların yutulması bir takım zararlar getirebilir. Bu bakımdan üretici firmalar çocuklar için özel diş macunları hazırlamışlardır. Bu ürünler arasından seçimler yapılabilir.

Kozmetik Amaçlı Ürünler

İnsanların daha güzel bir görüntü elde edebilmek adına çoğu zaman içinde hangi maddelerin bulunduğunu dahi bilmediği halde kozmetik amaçlı ürünler temin ettiği görülmektedir. Bu son derece zararlı bir tutumdur. Doğru ve kaliteli ürünlerle kozmetik açısından da güzel görüntüler elde edilebilir fakat bunlar nereden geldiği belli olmayan ucuz markalar olmamalı.

Marka Seçimi:

Diş macunundan tutun da kullanılacak diş iplerine kadar hemen her türlü ağız bakım ürününün seçimi aşamasında markaya önem verilmelidir. Alanında başarıya ulaşmış markalar tercih edilmeli adı sanı duyulmamış markalardan uzak durulmalıdır. Ülkemizde kendini ciddi manada duyurmayı başarmış ağız bakım ürünleri üretimi yapan pek çok şirket bulunmaktadır. Bunlar kullanılabilir.

Ağız Bakım Ürünlerini Düzenli Kullanmak Fayda Sağlar mı?

Günlük düzenli olarak gerçekleştirilecek diş fırçalama işlemlerinde ağız bakımının büyük bir kısmı tamamlanmış olur. Günde 2-3 defa olmak üzere yemeklerden sonra özellikle sabah kahvaltısının ardından ve akşam yemeğinin ardından yatmadan önce olmak üzere dişleri fırçalamak çok önemlidir. Gece uyurken dişlerinizde zararlı bakteriler çok daha kolay oluşacaktır. Bu bakımdan gece yatmadan önce dişleri fırçalamayı ihmal etmemelisiniz. Öte yandan diş iplerini görmekteyiz. Diş ipleri fırçanın erişemediği yerlerde kalan kalıntıları ortadan kaldırmak ve dişten uzaklaştırmak için uygulanan bir yöntemdir. Oldukça faydalı ve zararsız bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Dişlerin aralarında bulunan yemek ve diğer artıkları ortadan kaldırıp çürük oluşumlarının önüne geçer.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI