Ağız Koruyucusu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ağız koruyucular genelde sporcularda koruma ve tedbir amaçlı olarak kullanılan unsurlardır. Özellikle temas sporlarından bu unsurların kullanılması çok önemlidir. Dudak, yanak yaralanmalarının önüne geçebilmek adına kullanılan ağız koruyucusu  alt ve üst dişler arasına konumlandırılan plastik apereylere verilen isimdir. Futbol, basketbol, güreş gibi spor dallarında sporcunun ağız yapısını koruyabilmek adına tercih edilir. Diş, çene, dudak ve dil gibi önemli ağız yapılarının darbelerden korunması adına gereklidir. Alt ve üst çeneyi destekleyerek arada bir yastık görevi gören koruyucu dişlerin birbirine kenetlenmesinin önüne geçerek diş kırılmalarını önler. Ortaya çıkan darbe sonucu meydana gelen travmaların gerçekleştirdiği şok etkisini absorbe edici bir işlevi bulunmaktadır. Beyin sarsıntılar, diş ve çene kırıkları, dil ve yanak yaralanmalarını önleyen bir yapıdadır. Ortalama olarak 3-5 cm kalınlığa sahip olan ağız koruyucusu dişlerin birbiri ile temasını engellemelidir. Seçilen ağız koruyucunun elastiki özelliklere sahip olması gerekmektedir. Zamanla yıpranmalara karşı dayanıklı ve sağlam yapılı kaliteli ürünler tecih edilmeli.

Ağız Koruyucusu Çeşitleri

Kişiye Özel Ağız Koruyucuları

Diş hekiminin muayene yapmasını gerektirir. Oldukça rahat bir çeşittir. Ağzınızın boyutlarına, dişlerin yapısına göre özel olarak hazırlanacağından diğer kalıplarda olduğu gibi rahatsızlık vermez.

Ağız İçerisinde Şekillenen Ağız Koruyucuları

Daha önceden şekillendirilmiş olan şekillenen ağız koruyucuları sıcak suda kaynatılıp şekle getirilebilmektedir. Ilımış olan plastiğin ısırılıp ağızda bir süre tutulması doğrudan ağız şeklinde uyumu sağlayacaktır.

Hazır Ağız Koruyucuları

Önceden hazır kalıplarda hazırlanan hazır ağız koruyucuları bir takım problemler içermektedir. Ağız yapısı ile diğer çeşitler gibi tam bir uyum içerisinde olmadığından nefes alıp vermeyi ve konuşmayı güç bir duruma getirirler.

Ağız Koruyucuları Kaç Yıl Dayanır?

Ağız koruyucuları sürekli olarak hassas bir bölge olan ağız bölgesine takılıp çıkarılan bir unsur olduğundan her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Gerek enfeksiyonlardan korunmak gerekse işlevselliğini kaybetmeye başlamış unsurları bırakıp yenisini hazırlatmak adına bu hususa çok dikkat edilmelidir. Özellikle genç yaştaki bireylerde büyüme devam ettiğinden ağız yapısında görülecek değişiklikler koruyucunun işlevini kaybetmesine neden olabilmekte. Altı ayda bir uzman diş hekimine gidilip ölçü aldırılıp koruyucu değiştirilmelidir.

Ağız Koruyucusu Hangi Spor Dallarından Tercih Edilir?

Futbol, basketbol, Amerikan futbolu, hokey, kaykay, jimnastik, dağ bisikleti, dövüş sporları, savunma sporları gibi spor dallarından yaygın bir şekilde kullanılması gerekir fakat; çoğu spor dalında sporcuların ihmalkar davranarak ağız koruyucusu kullanmadığı görülmekte. Sayılan sporların hepsinin sert sporlar olması nedeniyle bu hususa çok dikkat edilmelidir.  Olası bir darbe durumunda dudak kesilmeleri, diş kırılmaları, çene kilitlenmeleri, ağız yaraları gibi pek çok can sıkıcı probleme neden olabilir. Telafisi mümkün olmayan problemlere neden olacağından ağız koruyucusunu sayılan spor mensuplarının tamamı oyun esnasında kullanılmalıdır.Bilinçli hareket edildiğinde ağız sağlığını tehdit edici tüm etmenler ortadan kaldırılmış olacaktır.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI