Ağız Kokusu Tedavi Yöntemleri

Toplumsal sorunlar arasında bulunan ağız kokusu problemi hemen her bireyde bir dönem ortaya çıkan problemlerdendir. Bazen tüketilen besinlerden kaynaklanırken bazen de vücutta herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Sosyal bir incinme nedeni olan ağız kokusu problemi giderilmediği takdirde çevreye rahatsızlık verileceği gibi problemle karşı karşıya olan bireyi de sosyal anlamda soyutlayacaktır. Sosyal anlamda etkilediği kadar psikolojik rahatsızlıklara da davetiye çıkaran ağız kokusu vakit kaybedilmeden çözüme kavuşturulması gereken problemlerdendir. Şundan eminiz ki insanların ihmalkarlığı yüzünden sosyal anlamda rahatsız edici bir durum olmasa ciddiye alınmayan bir problem olarak karşımıza çıkmakta. Hemen her toplumda görülebilen problemin genel manasıyla araştırılması ve teşhisin konulması gerekmektedir. Ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabileceğinden erken tanı her rahatsızlıkta olduğu gibi ağız kokusunda da önemli. Sosyal anlamda mahcubiyete neden olarak kişinin kendini sosyal çevresinden soyutlaması ile sonuçlanan problemin psikolojik etkileri göz önüne alındığında olumsuz pek çok etki gözler önüne serilmektedir. Evliliklerden tutun da yakın çevreye kadar olumsuz etkileri bulunan ağız kokusu problemi vakit kaybedilmeden çözüme kavuşturulmalı. İleri seviyelere ulaşmış ağız kokusu problemi yaşayan bireylere kimse yaklaşmayarak onun incinmesine neden olacaktır. Bu da doğrudan kişinin bunalıma girmesine neden olan faktörlerden. Görüldüğü üzere zincirleme olarak ortaya çıkan olaylardan korunabilmek adına gerekli tedbirlerin alınması gereklidir.

Ağız Kokusunun Sebepleri

  • Her insanın ağız boşluğunda az veya çok bakteriler yaşamaktadır. Bunları tamamen yok etmek mümkün değildir. Besin tüketimi yoluyla gelebilen bakteri artıkları sülfürlü bileşikler kötü kokuya neden olan birincil faktörlerdendir.
  • Ağız içinde herhangi bir bölgede kalmış yiyecek artıkları bakteri plağı oluşumuna plaklarda ağız kokusunun ortaya çıkmasına neden olurlar. Özellikle dil yüzeyinin pürüzlü yapısı itibariyle bakteri yaşamına uygun olması bakterilerin bu bölgede kol gezmesine neden olmakta. Bu da zamanla ağız kokusunu ortaya çıkarmakta.
  • Diş yüzeyi temizlemeleri periyodik anlamda gerçekleştirilmediğinde bakteriler üreyerek ağız kokusuna neden olabilmekte.
  • İleri dereceye ulaşmış diş eti problemleri de ağız kokusuna neden olan faktörlerdendir. Bireysel anlamda temizlenemeyecek olan diş eti cepleri uzman diş hekimi tarafından temizlendiğinde sorun ortadan kalkar.

Yukarıda sayılan ağız kokusu nedenlerinin tamamı ağız boşluğundan kaynaklanmaktadır. Diş hekimliğinde bu nedenlerden kaynaklanan ağız kokularını ortadan kaldırmak kolay bir iş. Aşağıda sayılacak nedenlerden dolayı ortaya çıkan ağız kokusunun tedavisi uzun bir süreci kapsayabilir.

Ağız Kokusunun Diğer Nedenleri

Şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, karaciğer problemleri, metabolizmada görülen bozukluklar, bademcik iltihapları, faranjit, mide ülseri, reflü, sindirim kanalında ortaya çıkan iltihaplar, akciğerin iltihaplanması

Ağız Kokusunun Tedavisi Mümkün mü?

Ağız kokusunun nedenlerini ortaya koymak tedavinin yarıdan fazlasını oluşturur. Tam teşhis yapıldığında kısa ya da uzun vadede problem ortadan kaldırılacaktır. Ağız ve diş sağlığı düzenli olarak kontrol edilip gerekli önlemler alındığında ağız kokusu probleminden sonsuza dek kurtulmak mümkün.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI