Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Tıp dilinde “Halitosiz” olarak bilinen ağız kokusu her insanın karşılaşabileceği ağız problemleri arasındadır. Günlük yaşamda hissedilen kötü ağız kokusunun kişi üzerindeki olumsuz sosyo-psikolojik etkileri düşünüldüğünde önemli boyutlara ulaşabildiği görülmektedir. Toplumların %50’sini etkilediği tahmin edilen ağız kokusu problemi kimi zaman ciddiye alınmazken kimi zamanda ciddi olarak sorun haline getirilir. Pek çok nedene  ve rahatsızlığa bağlı olarak görülebilen ağız kokusu problemi toplumsal bir sorundur. Diş hekimlerinin sıkça karşılaştığı vakalardan olan ağız kokusunun çeşitli faktörlere bağlı olarak karşılaşılabilecek bir durum olduğu görülmektedir. Fiziksel bir rahatsızlık olmasının yanında sosyal bir incinme problemi olarak da görülen halitosiz problemi kişinin kendini sosyal çevresinden soyutlamasına kadar ciddi problemlere neden olabilir. Sosyal anlamda özgüveni alt üst eden bir sorun olması nedeniyle diş hekimliğinde önemi büyüktür.

Ağız Kokusu Nedir?

Ağız kokusu problemini bir rahatsızlık olarak tanımlamak oldukça zordur. Patalojik ve fizyolojik olarak iki türe ayrılabilecek olan ağız kokusu çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Fizyolojik Ağız Kokusu:

Sağlıklı bireylerde dahi görülebilen bir türdür. Sabah uyanıldığında sindirim kanalındaki gazlar ve dil üzerinde gelişen bakterilerden kaynaklanan ağız kokusu hissedilebilir. Dil ve dişi fırçalamak sorunun çözümünü getirecektir. Beslenme sonrası ağız kokusunda görülen değişikliklerde fizyolojik olarak nitelendirilmektedir. Bu aşamada panik yapılmamalıdır. Ağız kokusunu değiştirecek herhangi bir gıda tüketildiğinde bir süre sonra kokunun ortadan kalktığı görülebilir.

Patolojik Ağız Kokusu:

Gerçek “halitosis” olarak nitelendirilen patolojik ağız kokusu yaşayan bireylerin bu belirtilerin farkında olmadıkları gözlenir. Ya ağızlarındaki kötü kokunun farkında değillerdir ya da sosyal anlamda kabullenmişlerdir.

Ağız Kokusuna Neden Olan Faktörler

  • Sinüslerde ve akciğerde görülen enfeksiyon durumları.
  • Şeker hastalığına sahip bireyler.
  • Böbrek yetmezliği rahatsızlığı bulunanlar.
  • Metabolizmada çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen bozukluklar.
  • Açlık ve diyet durumlarında. Vücutta sıvı eksikliklerinde yağ ve protein çözünme gerçekleştirir. Bu da ağız kokusuna neden olur.

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Diş ve Diş Etlerini Koruma

Dişlerde meydana gelen çürümeler, diş eti iltihaplanmaları ağız kokusuna neden olan başlıca faktörlerdendir. Diş sağlığı ve ağız bakımını koruyucu bakımları yapmanızı öneririz.

Protez ve Köprüleri Kontrol Ettirme:

Ağız içerisine olası sorunlarda yerleştirilmiş olan protez ve köprülerin zaman içerisinde gıda atıklarının yuvası haline gelmesi neticesinde ağız kokusu ortaya çıkabilmekte. Ağızda bulunan protez ve köprülerin uzman hekim tarafından yenilenmesi sorunun çözümüne yardımcı olacaktır.

Sakız Çiğneme:

Ağız içerisinde salgılanan tükürüğün pek çok işlevi olduğunu bilmekteyiz. Diş ve diş etlerini korumasından tutun da ağız kokusu ile savaşmaya kadar etkili bir bileşen olması nedeniyle sakız çiğneyerek daha fazla tükürük üretimi sağlayıp kokulardan kurtulabilirsiniz. Çiğneyeceğiniz sakızın şekersiz olmasına dikkat edin.

Su Tüketin!

Günlük su tüketiminin yeterli miktarda olması durumunda dilde görülen kurumalar ortadan kaldırılarak ağız kokusuna etkili bir önlem alınabilir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI