Ağız Kanseri ve Teşhisi

Dudak, dil ve ağız tabanı kanserleri gibi türleri bulunan ağız kanseri hastalığının pek çok nedenden dolayı ortaya çıktığı bilinmektedir. Ağız kanseri teşhisinin modern tıp teknikleri ile dahi zor teşhis edildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla görülen ağız kanseri hastalığının özellikle 40 yaşın üzerindeki bireylerde daha sık görüldüğü bilinmektedir. Erken dönemlerde kanser teşhis edilip tedavisi sağlanmadığında sürekli ağrı, fonksiyon kayıpları, yüz ve ağız deformeleri en kötü sonuç olarak ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Diş hekimi kontrollerinin yılda iki kere yapılması ve aksatılmaması erken teşhis açısından oldukça önemlidir.

Ağız Kanserinin Nedenleri

Kesin nedeni tam olarak bilinemeyen ağız kanseri vakalarının tütün ürünleri, alkol ürünleri, besinlerde bulunan kanserojen maddeler, güneş ışığına fazla maruz kalma, genetik yatkınlıklar nedenler arasında sayılabilir.

Ağır Kanserinin Semptomları

Aylardır ağzınızda hissettiğiniz şişlik ve lekeler geçmiyorsa vakit kaybetmeden uzman bir hekime görünmenizde fayda bulunuyor. Ağız içinde herhangi bir bölgede ya da dudakta durduk yere ortaya çıkan yaraları ihmal etmemenizi öneririz.

Ağız içi bölgesinde gelişen bir tümör her zaman ağrı verip kendini belli edecek diye bir durum söz konusu değildir. Ağız içinde ortaya çıkacak bir tümörün kanamaya yol açacak ülser oluşumlarına neden olabileceği unutulmamalıdır. Dil kanseri vakalarının büyük bir bölümünde dilde anormal düzeylerde sertlik ve zor bükülme durumları görülür. Düzgün konuşamama, yutkunmada zorluk gibi durumlarda uzman hekime görünmelisiniz.

Ağız içinde görülen ve geçme belirtisi gösteremeyen beyaz ve kırmızı lekelere dikkat edilmelidir. Bu tür durumların ardından kanser görülme ihtimalinin yüksek olması bu aşamada uzman kontrolünü gerektirmektedir.

Ağız Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılıyor?

Bir ay gibi bir süre içerisinde ağzınızda oluşan yaralarda iyileşme görülmediyse doktora gitmeniz gerekecektir. Ağız içinde herhangi bir bölgede görülen şişlik ve doku değişikliği gibi durumlarda doktor kontrolü çok önemli. Kontroller sırasında uzman hekimler ağız kanserlerine yönelik olarak çalışmalar yapacaklarından olası bir belirtide gerekli tedbirleri alacaklardır. İlk etapta çıplak gözle muayene edilir. Ağız içerisi dikkatlice incelenir ve şişlik, ülser, ağrı ya da kanama olan bölge olup olmadığı incelenir. Şüpheli bir durum olması durumunda küçük bir parça alınarak biyopsiye gönderilir. Röntgen ve CT tarama cihazları ile olası bir hastalık teşhis edilebilmekte.

Ağız Kanseri Riski Nasıl Azaltılabilir?

  • Sigara, puro, pipo ve benzeri tütün ürünlerinden uzak durulmalı.
  • Alkol kullanımında aşırıya kaçmayın ya da hiç kullanmayın!
  • Alkol ve sigara kullanan bireylerde normal bireylere göre 15 kat daha fazla risk bulunmaktadır. Bu bakımdan bu tür zararlı alışkanlıklardan olabildiğince uzak durulmalı.
  • Meyve ve sebze bakımından zengin bir beslenme alışkanlığına sahip olun.
  • Düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gidin.
  • Ağız ve diş bakımı işlemlerini yapmayı unutmayın.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI