Ağız İçi Aft ve Tedavisi

Ağız içinde ortaya çıkan dilin yüzeyi, iç yanak bölümleri ve diş etlerinde gözlemlenen ağrılı oluşumlara “aft” adı verilmektedir. Solgun beyaz, gri renkli bir yapıdadır. Aftın oluştuğu bölgenin kenarlarında kızarıklıklar göze çarpar. Genelde tek bir noktada oluşan bu oluşumlar birden fazla alanda da görülebilmektedir. Günlük yaşamda ciddi anlamda acı ve ağrı hissi veren aftlar kişinin beslenme aşamasında acı hissetmesine neden olur. Ağız içinde görülen bu tarz yaraların sebeplerinin ortaya koyulabilmesi adına pek çok araştırma yapılmış ve belirli kriterler belirlenmiştir. Net bir oluşum nedeni olmamakla birlikte birden fazla sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmekte. Toplumun %18-%20’lik kısmında sürekli olarak görülen bir problemdir.

Aft Oluşumunun Nedenleri

Tuzlu ve Baharatlı Yiyecekler

Ağız içi mukoza dokusunu tahrip edici niteliklerinden dolayı tuzlu ve baharatlı yiyecekler aft oluşumunu tetikleyebilmektedir. Yara oluşumuna uygun bir alt yapı hazırladığından olabildiğince az tüketilmeye dikkat edilmelidir.

Stres

Her türlü rahatsızlığın altında yatan stres faktörü aft oluşumunda da etkilidir. Bayanlarda adet öncesi dönemlerde oluşan stres, duygusal anlamda yaşanan problemler, stresli çalışma koşulları ve gergin ortamlar aft oluşumuna neden olabilmektedir.

Çene ve Diş Yapısında Bozulmalar

Çenenin oturaklı bir şekilde kapanmaması, çene yapısında bozukluklar görülmesi ağız içinde aşınma ve deformasyona neden olduğundan aft oluşumu ortaya çıkabilmektedir. Ağızda ortaya çıkacak en ufak bir yara bakterilerden dolayı aft’a dönüşebilir.

Diş Macunu:

Diş macunları her ne kadar bakım ve temizlik amaçlı olarak kullanılıyor olsalar da zararlı etkileri olabilmektedir. İçeriğinde barındırdığı kimyasalları tam manasıyla ayarlanamamış kalitesiz diş macunlarında SLS adı verilen maddenin fazla olması aft ve pek çok problemin ortaya çıkmasına neden olabilmekte. Temin edip kullanacağınız diş macunlarının SLS oranının düşük olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Dermatolojik Rahatsızlıklar

Dermatolojik anlamda rahatsızlıkları sıkça yaşayan biri iseniz aft oluşumu bakımından da riskli birisiniz demektir. Genital bölgede görülen siğiller, cinsel yollarla insanlara bulaşan cilt hastalıkları, döküntü ve kuruluk gibi cilt problemlerinin dermatoloji uzmanı tarafından incelenmesinde fayda bulunmaktadır. Cilde zarar verdiği kadar ağız içi aft oluşumunu da tetikleyecektir.

Vitamin Eksiklikleri

Ağız içi yara ve aft oluşumlarına neden olan vitamin eksikliği B12 ve demir eksikliği durumlarında görülmektedir. Vücuda yeteri kadar alınmayan bu vitaminler ağız içi bölgeyi hassaslaştırıp savunmasız hale getirebilmektedir. Dokuları zayıflayan ağız içi genel yapının da aft rahatsızlığı ile karşı karşıya kaldığı görülmekte.

Ağız İçi Aft Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Ağız içi bölgede ortaya çıkan aftların tedaviye gereksinim duyulmadan 7-10 gün arasında kendiliğinden iyileştiği bilinmektedir. Bu süreçte ağrı ve acıyı hafifletmek için başvurulan pek çok yöntem bulunuyor.

Yöntemler

  • Su ve karbonat karışımı su ile ağzı çalkalama.
  • Yarım bardak suya tuz ilave edilip gargara yapılması.
  • Solüsyon ve ağız içi gargaralar
  • Sulandırılmış alkol ve pamuk ile ağrılı bölgeye masaj yapma.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI