Ağız boşluğu içerisinde yer alan yumuşak doku (yanak, damak, dil, dudak gibi) ve sert dokuları (dişler, kemikler) ilgilendiren her türlü rahatsızlığın teşhisini ve cerrahi tedavisini lokal anestezi, genel anestezi veya sedasyon anestezisi altında ameliyathane ortamında operasyonlar yaparak gerçekleştiren bir bölümdür.

Tedavi Yöntemleri

İmplant Tedavisi

İmplant Nedir?

İmplantlar, canlı bir dokuya veya bir organa yerleştirilen cansız materyallerdir. Travma, periodontal (dişeti hastalığı) ve çürük gibi çeşitli nedenlerden dolayı doğal dişlerini kaybetmiş hastaların diş eksikliği titanyum veya seramik esaslı yapay köklerin çene kemiğine yerleştirilmesi ve üzerlerine sabit ya da hareketli protezler yapılmasıyla tedavi edilmektedir.

Hangi Durumlarda İmplant Yapılabilir?

İmplantlar tek diş eksikliklerinde , tek veya çift tarafında arka dişlerini kaybetmiş hastalarda, az sayıda kalmış doğal dişlere destek olmak amacıyla ve tüm doğal dişlerini kaybetmiş hastalarda uygulanmaktadır.

Herhangi bir nedenle doğal dişlerini kaybeden hastalar, tedavi sürecinin kısa olmasını ve bitiminde de yeni dişlerinin doğal dişleri en iyi şekilde taklit etmesi arzulanmaktadır. Özellikle, erimiş alt çenelere implantlardan destek alınmadan yapılan bir total protezin tutuculuğu zayıf olacaktır. Hastalar, ağızlarında sürekli hareket eden böyle bir protezden şikayetçi olmaktadırlar. Bu noktada diş doktorunun hastasına sunacağı en iyi çözüm implant uygulamasından geçmektedir.

Tek diş kayıplarında hastanın boşluğa komşu sağlam doğal dişlerine dokunulmadan sabit bir protez uygulaması yapabilmektedir.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?

İmplant uygulanması planlanan hasta, klinik ve radyografik tetkiklerden geçirilir. Bu incelemeler sonucunda uygulanan implantın tip, çap ve boyuna ; daha sonra protez tipine karar verilir. Bu doğrultuda farklı implant ve protez tiplerine bağlı olarak tedavi süresi değişebilmektedir. Tedavi süreci bir gün ile altı ay arasında farklılık gösterir.

Hasta tüm doğal dişlerini kaybetmiş olsa da, hekim tarafından uygun görüldüğü taktirde, eski doğal dişleri implantlarla desteklenmiş takıp çıkarılır olmayan, sabit bir köprü protezi yapılabilmesi de mümkündür.

İmplant uygulaması için en önemli nokta hastanın varolan kemik miktarıdır. Dişler ya ileri derecedeki çürük ya da dişeti iltihabı nedeniyle çekilir. Dişeti iltihabı nedeniyle çekilen dişlerde kemik harabiyeti çok olmaktadır. Bu hastalarda kemik ogmantasyonu olarak adlandırılan kemik ilavesi yapılarak kemiğin hacminin arttırılması gerekir. Bu yönde farklı uygulamalar yapılmaktadır.

Günümüzde, endikasyonu gözardı edilmesi mümkün olmayan implantlarla, iyi eğitim almış hekimler tarafından yapıldığı sürece çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Aksi taktirde; uygulamalarda başarısızlık söz konusu olacaktır.

İmplant Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Operasyon, lokal anesteziyle yapılmaktadır ve ağrısızdır. Operasyon sonrası, ağrı kesicilerin bir-iki gün kullanılması ve buz tatbikiyle genellikle sorunsuz geçirilmektedir. Operasyon sonrası, dikişler 7-10 gün sonra alınmaktadır. Bu dönemde hastalardan sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmesi istenmektedir. Dikişler alındıktan sonra implantların üzerine, protezin yapılması için gereken süre zarfında geçici bir protez yapılmaktadır. İmplantların bakımı doğal dişlerde olduğu gibi özenle yapılmalıdır.

İmplant Tedavisi Kimlere Yapılmaz?

Gebe ve loğusa kadınlara implant yapılmamalıdır. Sistemik rahatsızlığı ileri derecede olan kişiler iyi değerlendirilmelidir. Şeker hastalığı (diyabet) implant uygulamalarında risk oluşturmaktadır. Ancak kontrol altında olan şeker hastalarına implant uygulanabilir. Aynı zamanda, sigara içenlerde implant başarısının azaldığı bilinektedir. Son yıllarda çok sık rastlanılan gece diş gıcırdatma (bruksizm) alışkanlığı olanlarda ise; ancak bu rahatsızlık tedavi edildikten sonra implant uygulanabilir. Hipertansiyon hastaları da özel olarak değerlendirilmelidir.

Gömülü Dişlerin Cerrahi Çekimleri veya Sürdürülmesi

Protez yapımına yardımcı olmak için ağzın sert ve yumuşak dokularında yapılan düzeltmeler

Diş ve çene kırıkları Ağız ve dişlere bağlı kistler , tümörler gibi patolojılerın tedavileri

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI