Aft ve Uçuk Arasındaki Farklar

İnsanların ağız içi yara problemi yaşadıklarında sürekli olarak birbirine karıştırdıkları aft ve uçuklar benzer belirtilerle ortaya çıkarlar. Her ikisi de ağrı ve sızı hissettirebilir. Bu bakımdan halk arasında sıkça karıştırılan bir ikilidir. Bu iki problem arasında bulunan temel farklılıklardan bahsedelim.

Aft:

Etki alanı ağız içidir. Diğer insanlara bulaşıcı etkisi bulunmamaktadır. Oluşumu tetikleyen bir virüs tespit edilememiştir.

Uçuk:

Ağız içerisinde ve dudaklarda görülen uçuk problemi beyaz ve içi sıvı dolu kabarcık şeklinde ortaya çıkar. Ağız içinde nadir bir şekilde görülür etki alanı daha çok dudaklar ve çevresidir. Yanak çevresinde de görüldüğü durumlar olabilmekte. Bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Ortaya çıkaran virüs bilinmekte.

Uçuk Oluşumunun Belirtileri Nelerdir?

Uçuk problemi ortaya çıkmadan önce kişiye kendini doğrudan belli eden bir rahatsızlıktır. Uçuğun çıkacağı bölgede kaşıntı hissedilir. Bunun yanı sıra sorunlu bölgede yanma hissi de bulunur. Uçuk problemi ile karşı karşıya olan bireylerin kişisel eşyaları başka hiçkimse tarafından kullanılmamalıdır. Bulaşıcı bir rahatsızlık olduğu unutulmamalıdır. Herpes Simpleks adlı virüs özellikle başlangıç evresinde çok bulaşıcıdır. Hassas bünyelerde daha çabuk ortaya çıkar. İleri seviyeye ulaşması halinde dudaklarda, diş ve diş etlerinde hastalık haline dönüşebilir.

Uçuk Problemi Yaşayan Bireyler Nasıl Hareket Etmeli?

  • Bulaşıcı bir problem olduğundan uçuğa hiçbir şekilde elle dokunulmamalıdır.
  • Bayanların makyaj malzemelerinde dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Kozmetik hijyenine dikkat edilmediğinde dudakta görülen uçuk problemi gözde de ortaya çıkabilir. Uçuklu bölgeyle temas edildikten sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Uçuk problemine neden olan virüsün bulaşıcı olduğu unutulmamalı.
  • Uçuk problemi ortadan kalkana kadar çocuklarınızla teması kesiniz. Mümkün mertebe uzak durup öpmekten kaçınınız.
  • Yemek yeme esnasında kaşık, çatal gibi unsurlar yalnızca o kişi tarafından kullanılmalı. İkinci bir şahıs tarafından kullanılmamalı.
  • Uçuk üzerinde kabuklaşmış bir yapı ortaya çıkacaktır. Çoğu bireyin bu kabukları kopardığı görülmekte. Bu son derece yanlış bir hareket olacaktır. Rahatsızlığın yüzün diğer bölümlerine sıçramasına neden olabileceği gibi elinize de virüs bulaştırmış olursunuz. Bu hareketi yapmaktan kaçınmalısınız.

Uçuk Nasıl Bulaşır?

Açık bir yara olarak dudak çevresinde ve yanak bölgesinde görülen uçuk rahatsızlığı kişinin özel eşyaları olmasını gerektirmektedir. Kaşık, çatal gibi eşyalar sadece o kişi tarafından kullanılmalı. Aksi takdirde kullanan kişiye de bulaşma ihtimali bulunuyor.

Özellikle uçuğun yeni yeni çıkmaya başladığı dönemler oldukça kritik bir dönemdir. Bu dönemde kesinlikle kimseyle temas kurulmamalıdır.

Virüsün diğer kişilere bulaşmasını engelleyebilmek adına uçuk rahatsızlığına sahip olan bireyler rahatsızlık ortadan kalkana kadar kimseyi özellikle de çocukları öpmemeye özen göstermeli.

Tedavi bakımından kesin bir tedavisi olmayan bir rahatsızlık olduğundan kuluçka süresi tamamlanıp kendisi ortadan kalkacaktır. Uzman hekimlere gidildiğinde genelde yumuşatıcı kremler verilmekte sorunlu bölgenin yumuşak tutulması istenmekte.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI