Diş Çürüğünü Oluşturan Etkenler

1-Bakteri plağı

2-Karbonhidratlı gıdalar ( Şeker,un vs.)

3-Bünyesel etkenler ( Dişin yapısı,tükürüğün bileşimi vs.)

4-Zaman ( Besinlerin ağızda kalış süresi)

Teşhis ve Tanı Yöntemleri

Diş çürükleri dişin çiğneme yüzeyinde, dişlerin birbirine temas eden ara yüzlerinde veya dişlerin boyun bölgelerinde oluşabilir. Gözle görülebilen yüzeylerde oluşan kahverengilik veya oyukların tespit edilmesi kolaydır. Fakat bu belirtileri oluşturmamış çürüklerde röntgen teşhisi de gereklidir.

Dişin mine dokusunda başlayan çürüme tedavi edilmediğinde dentin dokusuna ilerler. Dentin, mineye göre daha kolay çözünen bir yapıdır ve bu nedenle çürük ilerlemesi hızlıdır.

Eğer ağrı sürekli hale gelmişse çürük dişin damar-sinir paketinin toplandığı pulpa tabakasına ilerlemiştir ve kanal tedavisi gereklidir.

Tedavi Yöntemleri

Bonding

Bonding dişlere kesinlikle zarar vermeyen, dişlerdeki ufak sorunların giderilmesi için yapılan bir işlemdir.

Dişe daha güzel bir görünüm kazandırılarak, gülüş estetiğine katkı sağlanmaya çalışılır.

Bazen dişler gereğinden fazla büyük veya küçük olabilir. Rengi istediğimiz gibi olmayabilir. Bu durumlarda, dişe yapılan küçük ilaveler ile dişe yeni görünümünü kazandırmak Bonding ile mümkün olmaktadır.

Dişler arasındaki istenmeyen boşlukların kapatılmasında, dişlerdeki şekil ve renk değişikliğinde Bonding kolaylıkla uygulanabilir. İki dişin veya birden fazla dişin arasında bulunan boşlukların kapatılmasında kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca genç yaştaki kişilerde herhangi bir çarpa, düşme gibi durumlarda, kişinin dişinin kırıldığı ve porselen uygulamasının yapılamadığı durumlarda tercih edilir. Hatta dişin yarısının kırık olduğu durumlarda bile başarı ile uygulanabilmektedir.

Dişlerde herhangi bir sorun ( çürük gibi) yoksa, anestezi yapılmasına gerek yoktur. Bu işlem sırasında, herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez. İşlem öncesinde dişlerde aşındırmaya gerek duyulmaz.

Kişinin gülüşüne estetik kazandıracak ve dişlerindeki ufak sorunların giderilmesini sağlayacak bu işlem, çoğu zaman tek seans uygulanmaktadır. Bir seans yapılacak olan estetik işlemin büyüklüğüne göre 15 dk ile 1 saat arasında değişiklik göstermektedir. Fakat uygulanacak seans sayısı, kişiden kişiye ve uygulanacak işleme göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kompozit Dolgu

Genellikle kliniğimizde kompozit dolgu kullanılmaktadır.

Silikondioksit parçacıkları içeren bir plastik karışımıdır.Çeşitli renk seçenekleriyle dişte fark edilmez ve estetik-beyaz dolgu olarak da adlandırılır. Bir dönem sadece ön dişlerde kullanılan materyal,çeşitli yöntemlerle güçlendirilerek arka dişler için de uygun hale getirilmiştir. Özel bir bağlayıcı ajan kullanılarak dişe yerleştirilen dolgu malzemesi ışık cihazıyla sertleştirilir ve cilası aynı seans yapılır.

Porselen Dolgu (Inley-Onley)

Porselen dolgularda hazırlanan kaviteden ölçü alınır ve laboratuara gönderilir. Hasta bir sonraki seansa geldiğinde cilalanmış olan porselen dolgu kaviteye yapıştırılır.

Diş Eti Estetiği Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

Diş ve diş eti sağlığının estetik açısından ne denli önemli olduğu ortada. Diş ve diş eti uyumu ne kadar tam ve kusursuz olursa o denli doğal ve güzel gülüşlerde elde edilmiş olacaktır. Dişlerin fiziksel görünüm üzerindeki etkileri düşünüldüğünde diş eti estetiğinin önemi de ortaya koyulmuş olacaktır. Birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkan asimetrik diş eti kenarları fiziksel görünüm üzerinde olumsuz bir etki yaratarak kişinin bu konuda ile ilgili sorun yaşamasına neden olmaktadır. Diş etleri çeşitli nedenlerden dolayı çekilme yaşamışsa dişler normalden daha uzun bir yapıda görünür. Bu tür kötü görünümleri giderebilmek adına günümüzde diş eti estetiği teknikleri uygulanarak doğal bir görüntü elde edilmektedir.

Pembe Estetik:

Diş etinde oluşan ödem nedeniyle şiş ve olduğundan daha kırmızı görünen diş etleri konuşma ve gülme aktivitelerinde tüm dikkatlerin diş etlerinde toplanmasına neden olmaktadır. Bu tür bir durumda kişiye özgüven kaybı yaşatacağından psikolojik ve sosyal anlamda olumsuz etkiler görülmekte. Normal yapısından daha kalın bir yapıya ulaşmış diş etleri birkaç ton koyulaşarak kötü bir görünüme neden olur.

Gingivoplasti

Günlük yaşamda gülerken diş etleri öne çıkan bireylere rastlamışsınızdır. Bu tür durumlarda uygulanan bir metod olan gingivoplasti  gülüş estetiğini düzeltebilmek adına uygulanan bir yöntemdir. Lokal anestezi ile operasyon başlatılır ve hasta bu esnada acı ve ağrı hissi hissetmez. Küçük bir cerrahi müdahalenin ardından gülüş estetiği daha özel bir noktaya taşınır.

Diş Eti Grefti:

Diş eti çekilme oranının fazla olduğu bölgelerde uygulanan bir yöntemdir. Diş çekimi esnasında görülebilen çene kemiği çömesi problemi özellikle dişlerin ön bölümünde can sıkıcı bir görünüme neden olmaktadır. Porselen dişlerin dahi güzelliğini gölgeleyecek bir durum olduğundan kişiyi rahatsız edici bir problem olduğu görülür. Diş etlerinde görülen kayıp dokuların bir takım cerrahi müdahalelerle yeniden kazandırılabildiği görülmektedir.

Kimler Diş Eti Estetiği Yaptırabilir?

Ortalama olarak 17-18 yaşından itibaren yapılması uygun görülen diş eti estetiği kişinin sosyal anlamda kendini iyi hissetmesine neden olmaktadır. Herhangi bir zararlı uygulama içermeyen diş eti estetiği operasyonu 18 yaşını tamamlamış her bireyde yapılabilmektedir. Genelde orta yaşlı bireylerde tercih edilen bir operasyondur. Yetişkinlik çağlarında genç görünme ihtiyacı duyan hastaların diş eti estetiği yaptırdıkları görülmektedir.

Diş Eti Estetiğinin Genel Amaçları

  • Sağlıklı ve güzel bir gülüş sağlamak.
  • Doğal estetik görünümlü dişler elde etmek.
  • Normal renklerde ve boyutlarda elde edilmek istenen diş etleri.
  • Diş ve diş eti uyumunun ideal noktaya getirilmek istenmesi.

Gülme, konuşma gibi aktivitelerde diş ve diş etlerinin doğal süreç içerisinde karşınızdaki insanlar tarafından görüldüğünü bilmektesiniz. Bu aşamada diş ve diş etleri ne kadar sağlıklı ve güzel görünürse kişi kendini o denli güzel hissedecektir. Aksi bir durumda sosyal çevreden kendini soyutlama, gülmekten kaçınma gibi psikolojik problemler baş gösterir.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI