Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Günlük yaşamda yeme, içme, konuşma, çiğneme gibi pek çok temel fonksiyonu yerine getiren ağız bölümünün her anlamda sağlık içermesi gerekmektedir. Sağlıklı ve bakımlı dişlere sahip olmak kendiliğinden gelişecek bir durum değildir. Düzenli bakımlar, temizlikler ve kontroller gerekir.

Ağız ve Diş Sağlığını Koruma

 • Beslenmenin her şeyde olduğu gibi bu konuda da etken faktörlerden olduğunu unutmamalısınız. Tüketilen besinlerin kalsiyum, fosfor ve florür gibi mineraller bakımından zengin olduğundan doğrudan diş sağlığına da yatırım yapılmış olunur. A,D ve C vitaminlerini günlük olarak yeterli düzeyde almanız gerekiyor. Et, süt ve süt ürünlerini bolca tüketmeniz bu konuda size yardımcı olacaktır.
 • Dişlerde zaman içerisinde görülen çürümelerin önüne geçebilmek adına yemeklerden sonra dişler düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Fırçalama aşamasında keskin hareketlerden ziyade yumuşak ve hassas hamlelerle hareket edilmesi diş etine verilecek zararı ortadan kaldıracaktır.
 • İki yemek öğünü arasında şekerli gıdalar tükettiyseniz imkanınız var ise; dişlerinizi vakit kaybetmeden fırçalamalısınız. En azından ağzınızı suyla çalkalamanız zararlı etkileri en aza indirgeyecektir.
 • Isırma, parmak emme, tırnak yeme, kürdan kullanma gibi yanlış hareketler dişlerde gelişim problemlerine neden olur. Bu tarz hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • 6 ayda bir diş hekimi kontrolü şart. Dişlerde çürüme başlangıcı görülmeye başlandığında uzman hekime giderek soruna çözüm bulunmalıdır. Zaman içerisinde dişin doğal yapısını bozarak deformasyona uğratıp iltihaplara neden olacaktır.
 • Ağız kokusu var ise, nedenleri araştırılmalıdır. Çoğu kişinin bu konuda ihmalkar davrandığı görülmektedir. Ağızda çeşitli şiddetlerde kokular görülüyorsa bu hafife alınmamalıdır. Uzman diş hekimine gösterilerek nedenleri tespit edilip tedavi edilmelidir.
 • Diş aralarını zararlı olabilecek cisimlerle karıştırmaya son vermelisiniz. Şunu unutmamanız gerekiyor ki ; diş eti rahatsızlıklarının doğrudan kürdan kullanımından kaynaklandığı görülüyor.
 • Çok soğuk ve aşırı sıcak yiyecekleri birbiri ardına tüketmekten kaçınmalısınız. Diş minesini çatlatabilecek bir durum olduğundan bu hususa dikkat edilmelidir. Tüketilen besinlerin ortalama bir sıcaklıkta olması önemli.
 • Devamlı olarak yumuşak yiyecekler tüketilmemeli dişlere fonksiyon kaybı yaşatılmamalıdır. Zaman zaman ısırılarak yenecek sert meyveler tercih edebilirsiniz.
 • Şeker ve karbonhidrat oranı yüksek besinleri sıkça tüketmemelisiniz.
 • Asitli yiyecek ve içeceklerden mümkün mertebe uzak durun.
 • Mukoza yapısına zarar verebilecek SLS elementi içeren diş macunlarından uzak durun.
 • Ağız içini , dişlerinizi periyodik olarak inceleyin. Şunu hiçbir zaman unutmayın ki pek çok rahatsızlığın habercisi olabilen etkiler ağızdan bilinebiliyor.

Ağız ve diş sağlığının korunması aşamasında dikkat edilmesi gereken tüm hususlara değindik. Diş  ve ağız bakımını tam olarak yaptığınızda hiçbir sorun yaşamadığınızı göreceksiniz. Yapılan temizlik ve bakımların ilerleyen yaşlara olan yatırım olduğu düşünüldüğünde bu hususta büyüğünden küçüğüne hemen herkesin hassasiyet göstermesi sağlığın devamlılığı açısından önemlidir. Ağız ve diş sağlığınıza önem verin periyodik kontrollerinizi ihmal etmeyin.

UZMANLIKLARIMIZ

İlk Randevu

İlk randevuya gelirken, önceden çekilmiş röntgenler, yapılan eski tedavilerle ilgili belgeler bizlere tedavi geçmişinizle ilgili ayrıntılı bilgiler verecektir. 

RANDEVU AL
HAKKIMIZDA
GENEL BİLGİLER
AĞIZ BAKIMI